March 26, 2010

Airiško Baileys likerio ir kavos kremo tortas

Ar namuose kepate tortus? Ar mieliau užsisakote savo mėgstamoje kepykloje? Tortas, mano manymu, yra vienas didžiausių iššūkių kiekvienai šeimininkei. Kai išsikepu tortą namuose, man smagiausia yra žinoti, kad tortas yra pagamintas iš natūralių ir paprastų produktų, nenaudojant konservantų, dažiklių, skonio reguliuoklių ir pan. O turint vaikų, manau, kiekvienai mamai yra svarbu, kad jie valgo kuo sveikiau ir natūraliau. O ir jūs galėsite pasipuikuoti savo kulinariniu išradingumu, pasidalinti receptu (man tai visada suteikia daug džiaugsmo).
Ko reikia norint išsikepti tortą namuose (be produktų)? Reikia kantrybės, nusiteikimo, laiko... Šio torto gamyba užtruko maždaug 3 val. 30 min., todėl, kad "sugaištumėte" tiek laiko, reikia turėti ir progą (šventę). O gaminant šį tortą - svarbus ne tik emocinis nusiteikimas, bet ir įrankiai, t.y. elektrinis plakiklis (nes kitaip užtruktumėte dvigubai ilgiau) ir išardoma skarda (aš sugebėjau iškepti naudodama tik vieną 22 cm skersmens skardą).
Receptą pastebėjau nuostabiame Sonatinos receptų tinklaraštyje. O veidaknygėje vien paminėjus jos vardą pasipylė nuostabiausi atsiliepimai. Nors aš išbandžiau tik vieną jos publikuotą receptą, bet mielai prisidedu prie kuo geriausių linkėjimų jai ir jos tinklaraščiui. Norite saldumynų (tortų, pyragų, sausainių, bandelių ir t.t.)? Aplankykite Sonatiną!
Doreta klausė, ar jį sudėtinga pasigaminti. Atsakysiu, kad nėra labai paprasta (vien procesas ganėtinai ilgas), maišymas, šaldymas, kepimas, ornamentų gamyba (šviesios juostelės ant tamsaus torto kraštų biskvito), vėl maišymas, skardos išklojimas biskvitu, sluoksniavimas, šaldymas :). Bet jei norite ką nors pradžiuginti, rezultatas tikrai neturėtų nuvilti!
Porcijos: 10
Kalorijos: apie 540 kcal/porc.
Trukmė: apie 3 val. 30min. gamyba (gali skirtis priklausomai nuo įgūdimo lygio), apie 6-10 val. paruošto torto šaldymas
Pradėkime nuo apatinio (geltono) Baileys likerio kremo sluoksnio gamybos. Reikės:
3 kiaušinių trynių,
40 g cukraus,
135 g pieno,
50 g airiško Baileys likerio (galite keisti likeriu Dama),
2 lapelių (1 a.š.) želatinos,
135 g plakamosios grietinėlės.
Paruošimas: Želatiną užpilkite šaltu vandeniu ir palikite, kad išbrinktų. Pieną užvirinkite. Kiaušinių trynius gerai išplakite su cukrumi, plakant supilkite karštą pieną. Masę kartu su likeriu supilkite į puodą ir nuolat maišant kaitinkite ant silpnos ugnies, kol masė sutirštės (maždaug iki riebios grietinės tirštumo). Nuimkite nuo ugnies. Įmaišykite nuspaustus želatinos lapelius, gerai sumaišykite ir ataušinkite. Grietinėlę išplakite iki standumo ir lengvai įmaišykite į kremą. Gautą masę supilkite į kepimo popieriumi išklotą 22 cm skersmens išardomą kepimo formą. Šaldykite šaldiklyje apie 2 valandas (kol kepsite biskvitus).
Paruoškite migdolinio biskvito masę. Reikės:
3 kiaušinių,
110 g cukraus pudros,
110 g migdolų miltų (maltų migdolų),
15 g kakavos miltelių,
25 g tirpinto sviesto,
30 g miltų,
3 kiaušinių baltymų (kaip tik tiek atskyrėte gamindami Baileys likerio kremą)
15 g cukraus,
žiupsnelio druskos.
Paruošimas: Kiaušinius gerai išplakite su cukraus pudra, maltais migdolais ir žiupsneliu druskos. Įmaišykite sviestą ir miltus, prieš tai sumaišytus su kakava. Kiaušinių baltymus išplakite su cukrumi ir atsargiai įmaišyti į tešlą.
Pasiruoškite torto kraštų biskvito ornamentų bazę. Jei norite, kad torto kraštai būtų gražūs ir ornamentuoti baltomis juostelėmis (kaip matyti nuotraukoje), reikės šiek tiek paplušėti. Apie 1/4 visos migdolinės tešlos plonu sluoksniu užtepkite ant orkaitės kepimo skardos dydžio kepimo (sviestinio) popieriaus lapo, paskirstykite padarydami maždaug 30 cm x 20 cm stačiakampį. Buku daiktu išraižykite bet kokius jums patinkančius ornamentus ir padėkite į šaldiklį, kad gerai sušaltų (iliustruotą ornamentų paruošimą galite rasti čia, pavyzdį čia).
Paruoškite balto biskvito masę, kurią panaudosite ant migdolinio biskvito išbraižytiems ornamentams išryškinti. Reikės:
1 kiaušinio baltymo,
30 g cukraus pudros,
30 g tirpinto sviesto,
30 g miltų.
Paruošimas: Baltymą išplakite su cukrumi iki standumo. Lengvai įmaišykite tirpintą sviestą (atvėsintą) ir miltus. Orkaitę įkaitinkite iki 180°C. Pabaikime ruošti ornamentuotą biskvitą! Iš šaldiklio išimkite popieriaus lapą su gerai sušalusia, prieš tai išbraižytų ornamentų, mase. Šį popierių dėkite į plačią orkaitės kepimo skardą. Staigiai ant rudų ornamentų tempike baltąją biskvito masę, greitai ir lengvai išlyginkite paviršių. DĖMESIO: šį žingsnį turite atlikti kuo greičiau, nes kitaip atšilusi rudoji masė pradės maišytis su baltąja mase ir ornamentai nesigaus! Taip pat tepant baltąją masę labai svarbu nespausti, o tik lengvu judesiu paskleisti ant ornamentų paviršiaus! Pašaukite į orkaitę 10-12 min. Iškepusį stačiakampį supjaustykite į tris 25 cm x 5 cm juosteles.
Likusią migdolinę masę padalinkite į dvi dalis. Ant kepimo popieriaus nusibrėžkite du apie 21 cm skersmens apskritimus. Ant jų užtepkite migdolinę masę ir kepkite orkaitėje 8-10 min. Patariu iš sviestinio popieriaus dar papildomai išsikirpti vieną 21 cm skersmens trafaretą, pagal kurį apipjaustysite iškepusius biskvito skritulius (jei jie kepdami šiek tiek išplatėjo). Aš apipjausčiau iš akies, bet jei bijote nupjauti per daug, naudokite trafaretą.
Visus biskvitus atvėsinkite.
Kol biskvitai vėsta pasiruoškite viršutinį kavos kremo sluoksnį ir kavos sirupą (juo sulaistysime biskvitus).
Kavos kremui reikės:
260 g pieno,
1/2 a.š. tirpios kavos,
4 kiaušinių trynių,
75 g cukraus,
3 lapelių ( 1 ½ a.š.) želatinos,
200 g plakamosios grietinėlės.
Paruošimas: Želatiną užpilkite šaltu vandeniu ir palikite, kad išbrinktų. Piene ištirpinkite kavą, užvirinkite. Trynius gerai išplakite su cukrumi, plakant supilkite pieną su kava. Mišinį supiltkite į puodą ir nuolat maišant kaitinkite ant silpnos ugnies, kol masė sutirštės (iki vidutinio reibumo grietinės tirštumo). Nuimkite nuo ugnies. Sudėkite nuspaustus želatinos lapelius, gerai išmaišykite ir ataušinkite. Grietinėlę išplakite iki standumo ir įmaišykite į kremą.
Kavos sirupui reikės:
30 g vandens,
15 g cukraus,
1 a.š. tirpios kavos.
Paruošimas: kavą ištirpinkite vandenyje, sudėkite cukrų, užvirinkite ir pavirkite kol cukrus ištirps.
Torto dalių sujungimas:
Atvėsusiais biskvitais pradėkite kloti išardomą 22 cm formą. Kol kepiau biskvitus mano Baileys kremas sustingo ir aš jį išėmusi, naudojau tą pačią išardomą formą gaminant visą tortą. Ornamentuotomis juostelėmis išklokite kraštus (jų kraštelius sudurkite be perdangos), trečia juostelė bus per ilga, todėl likusį biskvitą nupjaukite ir pašalinkite. Tada vieną 21 cm skresmens biskvito apskritimą dėkite ant skardos dugno (iliustruotą skardos išklojimo procesą galite rasti čia). Biskvitą aplaistykite kavos sirupu, užpilkite šiek tiek kavos kremo (ypač gerai kremu padenkite vietas kur liko kokių nelygumų ar tarpelių prie kraštų). Sustingusį Baileys likerio kremą šiek tiek apipjaustykite (apie 0,5 cm nuo kraštų). Atsargiai dėkite į formą. Vėlgi jei yra kokių nelygumų apie kraštus, juos užpildykite kavos kremu. Dėkite antrą 21 cm skresmens biskvito apskritimą, jį aplaistykite likusiu kavos sirupu ir supilkite likusį kavos kremą (pripildykite sklidinai iki biskvito šonų kraštelių viršaus, jei kremo šiek tiek per daug, jį pašalinkite, nesistenkite supilti viso jei netelpa). Man liko keli šaukštai nepanaudoto kavos kremo, kuri suvalgiau su likusiais biskvito krašteliais. Taip paruoštą tortą padėkite į šaldytuvą 6-10 val., kad sustingtų. Atvėsusį, puoškite pagal savo skonį ir sugebėjimus. Aš puošiau parduotuvėje pirktu šokoladiniu kremu (skirtu tortų puošybai) ir sviestinėmis gėlytėmis.
Sviestinėms gėlytėms reikės:
50 g kambario temp. sviesto,
60 g cukraus pudros,
1/4 a.š. kakavos miltelių,
1 v.š. pieno.
Paruošimas: Viską gerai sumaišykite iki vientisos masės, sukrėskite į konditerinį maišelį ir išspauskite norimos formos gėlytes.
PASTABA! Biskvitų išmatavimai skirti išskirtinai 22 cm skersmens kepimo formai užpildyti. Jei naudosite kitokių išmatavimų kepimo formą, visi išmatavimai skirsis. Skanaus!
.................ENG................
Baileys Irish Cream and Coffee cake
Servings: 10
Calories: about 540 kcal / port.
Duration: preparation lasts about 3 h 30 min., about 6-10 h cake freezing

Let's start from the preparation of Baileys cream liqueur layer (yellow bottom layer). You need:
3 egg yolks
40 g of sugar
135 g of milk
50 g of Baileys Irish cream liqueur
1 teaspoon of gelatin
135 g of whipping cream
Preparation: pour some cold water on a gelatin and leave it to soak. Boil the milk. Beat egg yolks with sugar, add hot milk and shake a bit more. Pour a batter together with liqueur into a pot and boil on a low heat stirring constantly till it will get dense. Remove from heat. Stir in gelatin (without water), mix well and cool. Wipe the cream and add into the batter. Pour all into a loose base cake tin (9 inch. in diameter) covered before with baking paper and put in a freezer for 2 hours (until you will cook cake sponges).

Prepare the almond sponge dough. You need:
3 eggs
110 g of icing sugar
110 g of almonds flour
15 g of cocoa powder
25 g of melted butter
30 g of all purpose flour
3 egg whites (which you separated producing Baileys liqueur cream)
15 g of sugar
a pinch of salt
Preparation: beat eggs with icing sugar, almonds flour and a pinch of salt. Stir in the butter, all purpose flour and cocoa. Beat the egg whites with a sugar till they get stiff, pour into the batter and mix gently.
Prepare ornamented cake’s sides sponge (the brown base). Spread thinly about 1 / 4 of all almond dough on a sheet of baking paper (about 12 x 8 inch. with a rectangular shape). Paint any ornament you like with some blunt object and put paper in the freezer (see here some illustrations about ornamented sponge preparation).
Prepare the white sponge dough (to highlight the ornaments - white stripes on the brown base). You need:
1 egg white
30 g of icing sugar
30 g of melted butter
30 g of all purpose flour
Preparation: beat a egg white with sugar till it gets stiff, stir in a melted butter (cooled) and flour. Preheat oven to 180°C (356 F). Complete preparation of ornamented side sponge! Take well frozen ornaments (which you made on a paper before). Place this paper in a wide baking pan and fast spread all white dough, smooth the surface (do not press).
NOTE: You must perform this step as fast as possible, because otherwise the brown dough would unfreeze and white dough would mix with brown one. In this case ornaments wouldn’t appear nicely!
After you made this step, cook a sponge in the oven for 10-12 min. Cool the sponge and cut into three rectangle strips (10 x 2 inch.).

Divide the remaining almond dough (brown one) into two equal parts. Paint two circles on a baking paper (8 inch. diameter), spread the dough and cook in the oven for 8-10 minutes. After they bake I would recommend to use a paper stencil (8 inch. diameter) for trimming a sponge disks (if the cake spreads a bit while baking). Cool all the sponges.

Prepare coffee cream (the top layer of the cake) and coffee syrup (for moistening the sponges).
For the coffee cream you need:

260 g of milk
1 / 2 teaspoon of soluble coffee
4 egg yolks
75 g of sugar
1 ½ teaspoon of gelatin
200 g of whipping cream
Preparation: pour some cold water on a gelatin and leave it to soak. Dissolve coffee in the milk, bring to the boil. Beat the egg yolks with a sugar, pour the hot milk and shake well. Pour the batter in a pot and boil on a low fire, stirring constantly, until it gets dense. Remove from the heat. Stir in a gelatin (without water), mix well and cool. Wipe the cream and stir into the batter.
For coffee syrup you need:
30 g of water
15 g of sugar
1 teaspoon of soluble coffee
Preparation: dissolve coffee in the water, add sugar, bring to the boil and boil until sugar is dissolved.

The last step. Cake assembling.
Take a loose base cake tin (9 inch. in diameter). Place ornamented cake’s sides strip and place them vertically (join edges without overlap), cut and remove extra sponge. Then place one 8 inch. sponge disc on a bottom (see here illustrations of cake assembling). Sprinkle the sponge with some coffee syrup, pour a little amount of coffee cream (especially in the edges). Trim about 0.2 i from the Baileys liqueur cream (which we were preparing with a first step and freezing in a freezer). Place a layer of Baileys liqueur cream inside the cake tin. Again, if there are any irregularities in the sides, fill them with a coffee cream. Place the second 8 inch. in diameter sponge disk, sprinkle with remaining coffee syrup and pour the remaining coffee cream (fill fully till the top of cake’s side sponge). Place cake into the refrigerator for about 6-10 hours, it has to cool good. When the cake cools, decorate it according your taste. I was decorating with chocolate cream and butter cream frosting.
NOTE! All dimensions of the sponges are suitable only if you use 9 inch. diameter baking tin. If you use any other size baking tin, the cake sponges dimensions will vary. Bon appetite!
..........................................
.................ITA................
Torta con crema di Bayles e caffè
Dosi: 10
Calorie: circa 540 kcal / porz.
Durata: la preparazione è di circa 3 ore e 30 min. In più, dalle 6 alle 10 ore in freezer

Partiamo dalla preparazione dello strato di crema di liquore Baileys (strato di colore giallo). Hai bisogno di:
3 tuorli d'uovo (conservare gli albumi per successive preparazioni)
40 g di zucchero
135 g di latte
50 g di crema di liquore Baileys Irish
1 cucchiaino di gelatina
135 g di panna da montare
Preparazione: versare dell'acqua fredda sulla gelatina e lasciare in ammollo. Far bollire il latte. Sbattere i tuorli d'uovo con lo zucchero, unire il latte caldo e agitare ancora. Unire il liquore al composto così ottenuto in un tegame e far bollire a fuoco lento mescolando continuamente fino ad ottenere un miscuglio denso. Togliere dal fuoco. Incorporare la gelatina (senza acqua), mescolare bene e lasciar raffreddare. Montare la panna e aggiungerla a quanto ottenuto precedentemente. Versare il tutto in una tortiera apribilie (22 cm di diametro) ricoperta prima con carta da forno e mettere nel congelatore per 2 ore (tempo necessario per la creazione dell'ornamento alle mandorle).

Preparazione dell'ornamento alle mandorle. Hai bisogno di:
3 uova
110 g di zucchero a velo
110 g di farina di mandorle
15 g di cacao in polvere
25 g di burro fuso
30 g di farina
3 albumi (messi da parte prima durante la preparazione della crema al Baileys)
15 g di zucchero
un pizzico di sale
Preparazione: Sbattete le uova con lo zucchero a velo, la farina di mandorle e un pizzico di sale. Unire il burro, la farina e il cacao. Sbattere gli albumi con lo zucchero fino a che non si ottiene un miscuglio rigido, versare nel composto ottenuto precedentemente e mescolare delicatamente.
Preparare l'ornamento della torta (sfondo marrone).
Stendere sottilmente circa 1 /4 della pasta alla mandorla appena creata su un foglio di carta da forno (circa 30 cm x 20 cm). Create un
motivo a piacere con un oggetto affilato e mettere il tutto nel freezer (clicca qui per alcune illustrazioni su come procedere).

Preparare le strisce bianche. Hai bisogno di:
1 albume d'uovo
30 g di zucchero a velo
30 g di burro fuso
30 g di farina
Preparazione: sbattere un bianco d'uovo con lo zucchero fino all'irrigidimento, unire il burro fuso (raffreddato) e la farina. Preriscaldare il forno a 180°C. Adesso completiamo la preparazione dell'ornamento. Prendere l'ornamento congelato (che abbiamo lasciato in freezer prima). Mettere in un ampio tegame da forno l'ornamento poggiato sempre sulla carta e diffondere su di esso il composto bianco, lisciando la superficie (senza premere).
NOTA
: È necessario eseguire questo passaggio il più rapidamente possibile, perché altrimenti l'impasto marrone potrebbe scongelare e il composto bianco si mescolerebbe ad esso.

Dopo aver fatto questo passo, cuocere in forno per 10-12 min.
Raffreddare l'ornamento e tagliarlo in tre strisce rettangolari (25 cm x 5 cm).

Dividete la pasta alle mandorle rimanente in due parti uguali. Disegnate a matita due cerchi su carta da forno (21 cm di diametro), ponetevi la pasta e cuocete in forno per 8-10 minuti. Dopo la cottura, raccomanderei di usare uno stampo di carta (21 cm di diametro) per ricavare due dischi di pan di spagna di esatte dimensioni (capita a volte che durante la cottura la pasta si diffonde troppo). Lasciate quindi raffreddare.

Preparazione della crema al caffè (strato superiore della torta) e dello sciroppo di caffè (per bagnare i due pan di spagna).
Per la crema al caffè è necessario:

260 g di latte
1 /2 cucchiaino di caffè solubile
4 tuorli d'uovo
75 g di zucchero
1 cucchiaino e mezzo di gelatina
200 g di panna da montare
Preparazione: versare dell'acqua fredda sulla gelatina e lasciare in ammollo. Sciogliere il caffè nel latte e portate a ebollizione. Sbattere i tuorli con lo zucchero, versare il latte caldo e agitare bene. Versare l'impasto in una pentola e fate bollire a fuoco basso, mescolando costantemente, finché non si ricava un composto denso. Togliete dal fuoco. Unire la gelatina (senza acqua), mescolare bene e lasciar raffreddare. Montare la panna e unirla a quanto ottenuto in precedenza.
Per lo sciroppo al caffè è necessario:
30 g di acqua
15 g di zucchero
1 cucchiaino di caffè solubile
Preparazione: sciogliere il caffè in acqua, aggiungere lo zucchero, portare ad ebollizione e far bollire fino a quando lo zucchero non si scioglie.

Ultimo passo: l'assemblaggio della torta
Prendete una tortiera apribile (22 cm di diametro). Prendere le 3 strisce dell'ornamento, collocarli in verticale e unire i bordi senza sovrapporli, tagliando e rimuovendo eventuali avanzi. Quindi mettete un disco di pan di spagna da 21 cm sul fondo (clicca qui per delle illustrazioni sull'assemblaggio della torta). Bagnare il pan di spagna con lo sciroppo al caffè e versare una piccola quantità di crema al caffè (in particolare ai bordi). Quindi tagliare uno strato di circa 0,5 cm di spessore dalla crema al Baileys (che avevamo lasciato in freezer all'inizio) e collocarlo all'interno della tortiera. Ancora una volta, se ci sono irregolarità ai lati, bisogna andare a reimpire con la crema al caffè. Prendere il secondo disco di pan di spagna da 21 cm, bagnare con lo sciroppo di caffè restante e versare la rimanente crema al caffè (riempire completamente fino alla parte superiore). Mettere la torta in frigorifero per circa 6-10 ore affinchè si raffreddi per bene. Quando la torta si sarà raffreddata, decorare secondo il vostro gusto. Per la decorazione ho usato della crema al cioccolato e una glassa alla crema di burro.
NOTA: Bisogna attenersi alle dimensioni specificate per quanto riguarda le tortiere apribili al fine di evitare irregolarità.
Buon appetito!
.........................................
Receptas iš Sonatinos receptai/Recipe from Sonatinos receptai (only in lithuanian)/Ricetta dal Sonatinos receptai (solo in lingua lituana).
Grįžti į pradinį puslapį/Return to the main page/Ritorna alla pagina principale

9 comments:

Edita A. said...

Labutis. Ketinu pradėti šio torto bandymą :) Noriu sužinoti, ką reiškia "nuspaustus žele lapelius" :) ?

Renata said...

Labas Edita,

Šis tortas labai skanus ir verta jį pabandyti, tik daug darbo su juo.

O "nuspaustus želatinos lapelius" reiškia, kad kai želatina išbrinksta vandenyje, lapelius paimkite į ranką, nuspauskite vandens perteklių ir dėkite į kremą/pieną ar pan.

Edita A. said...

Labai ačiū už atsakymą, bet dar paklausiu - O jei naudoju ne lapelius, o įprastą želatiną?

Renata said...

Edita, labukas dar kartelį. Nuo paprastos išbrinkintos želatinos tiesiog reikia pašalinti vandens perteklių (perkoškite per sietelį ar šiaip nupilkite) :).Sėkmės!

Edita A. said...

Ačiū už atsakymą. Dabar viskas aišku. Bandymą atliksiu kitą savaitgalį draugės gimtadieniui. Sakė, nepyks jei gausis šleivas kreivas :D :D :D

Anonymous said...

Sveiki,
iskilo keletas klausimu. O jeigu deti daugiau zelatinos ir nesaldyti kameroj, tiesiog leisti tortui stingti saldytuve per nakti. Gal neisgriutu? O kai surenkat torta, kameroj ar saldytuve laikot? ir kai patiekiat sveciams, tai tiesiai is kameros/saldytuvo, ar jis gali ant stalo stoveti ir nereikia baimintis, kad isgrius?:)

Anonymous said...

Šitas tortas nuostabus!!!

Jūratė T. said...

Kavos kremui Jūs rašot tik 1/2 a.š. tirpios kavos - čia specialiai sumažinot (pas Sonatiną trigubai daugiau), nes per intensyvus kavos skonis ar klaidelė įsivėlė?

Renata said...

Na, man pilnai užteko, tiek kiek parašyta, bet, žinoma, kiekvienas gali derinti pagal savo skonį!

 
Copyright 2009-2012 Išbandyti receptai. Powered by Blogger