May 15, 2014

Valgomi žiedai. I dalis: aromatinių žolelių žiedai.


Jei norite būti žvalūs ir sveiki - valgykite SPALVAS!!! Neseniai išgirdau tokį posakį ir suklusau. Aišku, ten kalbėjo apie spalvotus vaisius ir daržoves. Apie tai, kaip reikia valgyti kuo įvairesnes (įvairių spalvų) sodo ir daržo gėrybes, ir jokiu būdu nepiktnaudžiauti tik viena patikusia. Klaidinga galvoti, kad jei man patinka obuoliai, tai laikydamasi dietos, valgysiu tik juos ir sulieknėsiu. Valgant tik vieną produktą, organizmas negaus visų reikiamų vitaminų ir mineralų. O juk sveikata yra svarbiausia, ar ne?

Bet tąkart mano vaizduotė mane nunešė toliau... Į nepažįstamą valgomų žiedų pasaulį. Esu estetė - dažniausiai valgau akimis, todėl pagalvojau, kad ši idėja yra skirta būtent man.

Nuotrauka iš Il Cavoletto di Bruxelles. Daugiaryžis su agurklių ir kanadinių černių (lot. Cercis siliquastrum) žiedais
http://www.cavolettodibruxelles.it/2012/04/un-risotto-non-fa-la-primavera-o-forse-si 

Gėlės virtuvėje buvo naudojamos dar Romos imperijos laikais. O populiarumo viršūnę pasiekė Viktorijos eroje (1839 m. - 1901 m.). Šiandien, daugybė profesionalių virtuvės šefų ir kokybiško maisto mėgėjų vėl bando sugrąžinti šį primirštą meną. Ir visai teisingai! Gėlių žiedais pagardintas patiekalas atrodo daug rafinuočiau, estetiškiau, linksmiau ir šviežiau. Tik nedarykite klaidos! Gėles naudokite tik kaip akcentą. Derinkite prie maisto. Nedėkite į vieną lėkštę visų tuo metu sode rastų valgomų žiedų. Jie neturėtų užgožti pagrindinių ingredientų skonio.

O aš galvoju apie save. Kai mamos sode buvo įvairių žiedų, o už namo langų plytėjo beribė pieva, aš žiedų valgyti net negalvojau. O dabar, kai gyvenu mieste ir sodo neturiu, atrodo, ach, kaip norėčiau prisirinkti tų valgomų žiedų (šypt)... Bet amžina tiesa yra ta, kad gyvename ir mokomės! Ir kaip sakydavo mano močiutė: "Ką išmoksi ant pečių nenešiosi"!

O pasirodo, kad valgomų žiedų yra tikrai labai labai daug! Ir aš iki šiol tik dalį jų žinojau. Prižadėjau sau, kad balkono kampe pastatysiu nedidelę dėžę kompostui (ekologiškoms trąšoms gaminti), o dalį balkono paversiu daržu!!! Taip ir atsitiko. Šiais metais mano balkone galite rasti braškių, česnakų, ridikėlių, aromatinių žolelių (bazilikų, mėtų, raudonėlių, čiobrelių, laiškinių česnakų, rūgštynių ir kt.).

Žemiau, publikuoju valgomų žiedų sąrašą, kurį surinkau iš patikimų Lietuvos ir užsienio šaltinių.
Dėmesio, aš kalbu TIK APIE VALGOMUS AUGALŲ ŽIEDUS. Kai kuriais atvejais (dauguma jų) galima valgyti ir kitas augalų dalis. Pavyzdžiui, visi žinome, kad gražgarsčių ir bazilikų lapai yra valgomi, o ar bandėme valgyti jų žiedus???

Kadangi sąrašas yra labai ilgas, įrašą apie valgomus žiedus suskirsčiau į 5 dalis:

DARŽE
I dalis: aromatinių žolelių žiedai.
II dalis: daržovių žiedai (dar nepublikuotas).
SODE
III dalis: vaismedžių ir vaiskrūmių žiedai (dar nepublikuotas).
DARŽELYJE
IV dalis: valgomi žiedai darželyje (dar nepublikuotas).
PIEVOJE
V dalis: valgomi žiedai pievoje (dar nepublikuotas).

Ilgai dirbau (daugiau  nei metus), kol surinkau ir patikrinau šį ilgą valgomų žiedų sąrašą. Tikiu, kad sąrašas dar plėsis ir, kad ne vienam bus naudingas. Padėkite, jei pastebite, kad sąraše ko nors trūksta!

PAGRINDINĖS TAISYKLĖS:

Valgykite tik valgomus žiedus. Čia, kaip ir su grybais, jei abejojate, ar žiedas valgomas, ieškokite daugiau informacijos. Žemiau pateiktų valgomų žiedų sąrašas yra patikrintas ne viename patikimame šaltinyje.

• Valgykite žiedus, kurie užaugo ekologiškame ūkyje. Geriausia, tai ką galite užsiauginti darželyje, auginkite patys. Juk nenorite prisivalgyti chemikalų ir pesticidų, kurių paprastai nėra gailima auginant gėles/krūmus/medžius ne maistui. Kad mūsų darželyje/sode augantys žiedai tiktų valgymui, netręškite cheminėmis trąšomis ir nepurkškite pesticidais bent jau metus laiko. Tręškite pačių pasigamintu kompostu (natūraliomis trąšomis), o su kenkėjais kovokite natūraliais būdais (jeigu kenkėjų nedaug, padės insekticidinių augalų: kiaulpienių, pomidorų, bulvių, didžiųjų ugniažolių, paprastųjų kraujažolių, nuoviras).

•  Nevalgykite žiedų, kurie auga šalia kelio ar parke (ypač jei jame vaikščioja daug šuniukų).

•  Valgykite TIK žiedlapius, o ne piesteles ar kuokelius. Tik kai kuriais atvejais rekomenduojama valgyti dar neišsiskleidusius pumpurus, ar augalų mezgines su sėklomis.

•  Nevalgykite jei esate alergiški tam tikriems augalams.

• Gėlių žiedus derinkite su maistu. Žiedai neturi užgožti pagrindinio patiekalo skonio. Jų, į vieną lėkštę, patarčiau dėti vos keletą (mažiau nei 10% viso lėkštės tūrio).

• Kad žiedai kuo ilgiau išliktų švieži, juos laikykite šaldytuve ant drėgno popieriaus, ar medžiaginės skiautės.

Darže

Aromatinių žolelių žiedai 
Aromatinės žolelės virtuvėje nėra naujiena. Paprastai mes vartojame aromatinių žolelių lapelius, o žiedus arba nuskabome (kad geriau augtų lapai, ar šakniavaisiai), arba juos pamirštame. Bet kaip ir lapai, daugumos aromatinių žolelių žiedai, taip pat yra valgomi. Jų nevertėtų pamiršti, nes žiedai pagyvina patiekalo estetinį vaizdą. Labai gražiai atrodo salotose, su mėsa ar žuvimi. Žiedlapius naudokite ten, kur paprastai naudotumėte šių žolelių lapelius. Nesakau, kad nuo šiol reikėtų leisti sužydėti visoms darže esančioms aromatinėms žolelėms. Bet nors vieną augalą gal visgi vertėtų palikti nenuskabytą?
Priklausomai nuo bazilikų rūšies, žiedai gali būti balti, rausvi ar violetiniai. Žiedų skonis kaip ir jų lapų, tik stipresnis, todėl jų reikėtų naudoti šiek tiek mažiau. Priklausomai nuo rūšies, žiedai gali būti su lengvu citrinų, cinamono ar mėtų aromatu. Idealiai tinka sriuboms, makaronų patiekalams ar salotoms.
Bazilikai (Ocimum)
Basil
Ryškaus citrinų aromato žiedai ir lapai. Patiekalams suteikia gaivos ir išskirtinumo. Žiedai naudojami salotoms, pudingams, desertiniams kremams. Tiek lapai tiek žiedai gali būti džiovinami ir vėliau naudojami arbatai virti. Net džiovintuose augaluose citrinų aromatas išlieka keletą metų, dėl to citrininė aloyzija dažnai naudojama aromatiniams maišeliams, užpilams, eteriniams aliejams gaminti (namams kvepinti).
Citrininė aloyzija (lot. Aloysia triphylla arba aloysia citrodora)
Aloysia citrodora
Žiedų skonis švelnesnis nei lapų. Naudokite visur, kur naudotumėte čiobrelių lapelius. Puikiai tiks salotoms, padažams, sriuboms gardinti.
Čiobrelis (lot. Thymus)
Thymus
Dažniausiai naudojamas kaip maisto dažiklis (tarsi pigesnis šafrano pakaitalas). Taip pat gražiai atrodo salotose, padažuose, daugiaryžiuose. Dar gali būti vartojamas arbatoms, aliejui dažyti ir aromatizuoti.
Dažinis dygminas (lot. Carthamus tinctorius)
Carthamus tinctorius
Skonis ir aromatas - švelnus anyžių. Labai tinka salotoms, troškiniams. Žiedus barstykite šviežius, prieš pat patiekdami. Apvytę ar termiškai apdoroti žiedai jokio aromato nebeturi.
Daržinis builis (Anthriscums cerefolium)
Anthriscums cerefolium
Skoniu artimiausias čiobreliui, tik aštresnis, pipirinis. Dašio žiedais galite gardinti salotas, mėsos patiekalus, padažus (nepadauginkite, nes skonis stiprus, beveik deginantis).
Daržinis dašis (Satureja hortensis)
Satureja hortensis
Žiedų skonis, kaip lapų ar sėklų. Tinka troškiniams (apibarstykite šviežiais žiedais prieš pat patiekdami), salotoms, gruzdintoms daržovėms, šaltiems daržovių patiekalams gardinti. Idealiai dera su kalafiorais ir pupelėmis. Kalendros žiedais taip pat galite paskaninti vaisines apelsinų salotas.
Kalendra (Coriandrum sativum)
Coriandrum sativum
Paprastai krapų žiedus patartina naudoti daržovėms konservuoti (gražiai atrodo stiklainiuose). Krapų žiedais taip pat galima gardinti salotas (nepadauginkite, nes žiedų skonis stipresnis nei lapų), šaltsriubes, bulvių ir žuvies patiekalus.
Krapai
Dill_Anethum graveolens
Žiedų skonis kaip ir lapų. Ryškus, su citrusinių vaisių aromatu. Galima naudoti visur, kur paprastai dėtumėte augalo lapus: salotoms (ypač dera su pomidorais), padažams, keptoms daržovėms, apkepams, omletams, sriuboms, mėsai (ypač paukštienai) ir jūrų gėrybėms gardinti.
Kvapusis mairūnas (Origanum majorana)
Origanum majorana
Skonis gaivus, panašus į agurkų (kaip ir agurklės), šiek tiek pikantiškas su riešutų aromatu. Ji ypač tinka kiaušinių, varškės ir bulvių patiekalams, troškintai žuviai, salotoms, sumuštiniams pagardinti. Maistui vartojami ir lapai.
Mažoji kraujalakė (Sanguisorba minor)
Sanguisorba minor
  • Mėtos (lot. Mentha). Tai notrelinių šeimos augalų gentis, kurioje yra daugiau nei 20 įvarių rūšių: šaltmėtė, pipirmėtė, dirvinė, vandeninė, miškinė ir kt. mėtos. Vienos jų žydi baltais, kitos melsvais ar rožiniais žiedais.
Visų mėtų žiedai yra valgomi. Jų skonis toks pat kaip ir lapų - gaivus mėtinis. Priklausomai nuo rūšies gali skirtis jų aromatai (citrinų, obuolių, imbiero ir kt.)
Mėtos (lot. Mentha)
Mentha
Labai panaši į mėtą. Žiedų skonis - lengvas anyžinis su medaus aromatu. Labai gražiai atrodo lėkštėje. Puikiai tinka salotoms ir arbatoms.
Pankolinė kinmėtė (Agastache foeniculum)
Agastache foeniculum
Žiedų skonis - švelniai anyžinis. Tinka žuvies, mėsos ir daržovių patiekalams gardinti. Idealiai dera su bulvėmis, agurkais, šaltsriubėmis. Pankolio žiedais aromatizuokite aliejų, o jį naudokite riebiai ant grotelių keptai mėsai marinuoti (pvz., kiaulienos šonkauliukams).
Pankolis (Foeniculum vulgare)
Foeniculum vulgare
Žiedų skonis švelnesnis nei lapų. Galima naudoti visur, kur paprastai dėtumėte augalo lapus: salotoms (ypač dera su pomidorais), padažams, picai, patiekalams su šviežiu sūriu, keptoms daržovėms (ypač baklažanais ir bulvėmis), apkepams, omletams, sriuboms, mėsai, žuviai ir jūrų gėrybėms (ypač keptoms ant grotelių) gardinti.
Paprastasis raudonėlis (Origanum vulgare)
Origanum vulgare
Skonis panašus į raudonėlių ir mėtų, su citrusinių vaisių aromatu. Žiedai gali būti vartojami visur, kur tinka raudonėliai. Labai gražiai atrodo tiek vaisių, tiek daržovių salotose. Iš raudonosios monardos lapų galima virti puikią Earl-Grey arbatą (skonis beveik identiškas).
Raudonoji monarda (Monarda didyma)
Monarda didyma
Žiedų skonis kaip ir lapų: salsvas, ryškus, su miško (pušų) aromatu. Rozmarino žiedai yra švelnesni ir saldesni už lapus. Labai tinka padažams (ypač šaltiems), salotoms, bulvių patiekalams gardinti. Pagal skonį galima dėti į gaivinančius gėrimus (suteikia pikantiškumo ir gaivos).
Rozmarinas (Rosmarinus officinalis)
Rosmarinus officinalis
  • Svogūnų ir česnakų žiedai
Galima valgyti valgomųjų, laiškinių ir meškinių česnakų; daržinių porų; valgomųjų ir laiškinių svogūnų žiedus. Žiedų skonis toks pat, kaip ir kitų augalo dalių, tik švelnesnis, todėl puikiai tinka salotoms.
Viršuje: porų ir laiškinių svogūnų žiedai. Apačioje: laiškinių ir valgomųjų česnakų žiedai
Aliums
Nuotrauka iš The Alkaline Sisters. Salotos su svogūnų ir raudonėlių žiedais. Edible flowers
Žiedlapiai aromatingi, švelniai imbieriniai. Naudokite salotoms, desertams, mėsos ir daržovių patiekalams, visur, kur paprastai tiktų imbiero šaknis. Galima naudoti žalius, ar virtus/keptus.
Tikrasis imbieras (Zingiber officinale)
Zingiber officinale
Salsvo skonio žiedai, su ryškiu gėlių ir lengvu citrusinių vaisių aromatu. Žiedai ne tik labai kvapnūs, bet ir gražūs. Puikiai atrodo gėrimuose (pvz. putojančio vyno taurėje). Itin dera su saldžiais pudingais, kremais, šokoladiniais desertais, vaisių šerbetais, ledais, žele ir uogienėmis. Galima berti į sausainių, pyragų, duonos tešlą, ar tiesiog žiedlapiais dekoruoti kepinių viršų. Levandų žiedai tinka ir nesaldiems patiekalams: padažams, troškiniams, duonai ar mėsai (ypač antienai, vištienai ir ėrienai). Jais galite aromatizuoti druską, cukrų ar aliejų, o vėliau jais gardinti pagrindinius patiekalus, desertus, salotas ar sultinį.
Tikroji levanda (Lavandula angustifolia)Lavandula angustifoliaEgiptietiška arba paparčio lapų levanda (Lavandula multifida)Lavandula multifidaItališka levanda (Lavandula stoechas)Lavandula stoechasNuotrauka iš Dreamy Whites. Sūris su levadų žiedais.
 http://dreamywhites.blogspot.it/2011/08/thank-you-style-me-pretty-kt-merry-and.html
Kaip ir lapai, žiedai yra valgomi. Jų skonis gaivus, primena šviežius agurkus. Puikiai tinka salotoms, šaltsriubėms, padažams, nesaldiems daržovių ar sūrio ir varškės pyragams. Žiedus paprastai, arba užšaldytus ledukuose, galima dėti į gaivinančius gėrimus (toniką, punšą, limonadą), taip pat gardinti ir dekoruoti šerbetus, vaisių salotas.
Vaistinė agurklė (Borago officinalis)Borago officinalis Nuotrauka iš Cooking etcetera. Salotos su agurkle.
Edible flowers
Žiedai, kaip ir lapai, gali būti vartojami arbatoms, salotoms, sriuboms, keptai žuviai, ledams ir gaivinantiems nealkoholiniams ir alkoholiniams gėrimams gardinti, cukrui aromatizuoti.  
Vaistinė melisa (Melisa officinalis)
Melisa officinalis
Žiedų skonis švelnesnis nei lapų. Jais galima gardinti salotas, garnyrus, padažus. Puikiai dera su pupelėmis, kukurūzais, grybais.
Vaistinis šalavijas (Salvia officinalis)
Salvia officinalis

GREITAI:

DARŽE
II dalis: daržovių žiedai.
SODE
III dalis: vaismedžių ir vaiskrūmių žiedai.
DARŽELYJE
IV dalis: valgomi žiedai darželyje.
PIEVOJE
V dalis: valgomi žiedai pievoje.

Laukite tęsinio!

Grįžti į pradinį puslapį/Return to the main page/Ritorna alla pagina principale

No comments:

 
Copyright 2009-2012 Išbandyti receptai. Powered by Blogger