May 16, 2014

Valgomi žiedai. II dalis: daržovių žiedai.


Gėlės virtuvėje buvo naudojamos dar Romos imperijos laikais. O populiarumo viršūnę pasiekė Viktorijos eroje (1839 m. - 1901 m.). Šiandien, daugybė profesionalių virtuvės šefų ir kokybiško maisto mėgėjų, vėl bando sugrąžinti šį primirštą meną. Ir visai teisingai! Gėlių žiedais pagardintas patiekalas atrodo daug rafinuočiau, estetiškiau, linksmiau ir šviežiau. Tik nedarykite klaidos! Gėles naudokite tik kaip akcentą. Derinkite prie maisto. Nedėkite į vieną lėkštę visų tuo metu sode rastų valgomų žiedų. Jie neturėtų užgožti pagrindinių ingredientų skonio.

O aš galvoju apie save. Kai mamos sode buvo įvairių žiedų, o už namo langų plytėjo beribė pieva, aš žiedų valgyti net negalvojau. O dabar, kai gyvendama mieste neturiu sodo, atrodo, ach, kaip norėčiau prisirinkti tų valgomų žiedų (šypt)... Bet amžina tiesa yra ta, kad gyvename ir mokomės! Ir kaip sakydavo mano močiutė: "Ką išmoksi ant pečių nenešiosi"!

O pasirodo, kad valgomų žiedų yra tikrai labai labai daug! Ir aš iki šiol tik dalį jų žinojau. Prižadėjau sau, kad balkono kampe pastatysiu nedidelę dėžę kompostui (ekologiškoms trąšoms gaminti), o dalį balkono paversiu daržu!!! Taip ir atsitiko. Šiais metais mano balkone galite rasti braškių, česnakų, ridikėlių, aromatinių žolelių (bazilikų, mėtų, raudonėlių, čiobrelių, laiškinių česnakų, rūgštynių ir kt.).

Žemiau, publikuoju valgomų žiedų sąrašą, kurį surinkau iš patikimų Lietuvos ir užsienio šaltinių.
Dėmesio, aš kalbu TIK APIE VALGOMUS AUGALŲ ŽIEDUS. Kai kuriais atvejais (dauguma jų) galima valgyti ir kitas augalų dalis. Pavyzdžiui, visi žinome, kad gražgarsčių ir bazilikų lapai yra valgomi, o ar bandėme valgyti jų žiedus???

Kadangi sąrašas yra labai ilgas, įrašą apie valgomus žiedus suskirsčiau į 5 dalis:

DARŽE
I dalis: aromatinių žolelių žiedai (publikuotas).
II dalis: daržovių žiedai.
SODE
III dalis: vaismedžių ir vaiskrūmių žiedai (dar nepublikuotas).
DARŽELYJE
IV dalis: valgomi žiedai darželyje (dar nepublikuotas).
PIEVOJE
V dalis: valgomi žiedai pievoje (dar nepublikuotas).

Ilgai dirbau (daugiau  nei metus), kol surinkau ir patikrinau šį ilgą valgomų žiedų sąrašą. Tikiu, kad sąrašas dar plėsis ir, kad ne vienam bus naudingas. Padėkite, jei pastebite, kad sąraše ko nors trūksta ir jei žinote ką nors daugiau.

PAGRINDINĖS TAISYKLĖS:

Valgykite tik valgomus žiedus. Čia, kaip ir su grybais, jei abejojate, ar žiedas valgomas, ieškokite daugiau informacijos. Žemiau pateiktų valgomų žiedų sąrašas yra patikrintas ne viename patikimame šaltinyje.

• Valgykite žiedus, kurie užaugo ekologiškame ūkyje. Geriausia, tai ką galite užsiauginti darželyje, auginkite patys. Juk nenorite prisivalgyti chemikalų ir pesticidų, kurių paprastai nėra gailima auginant gėles/krūmus/medžius ne maistui. Kad mūsų darželyje/sode augantys žiedai tiktų valgymui, netręškite cheminėmis trąšomis ir nepurkškite pesticidais bent jau metus laiko. Tręškite pačių pasigamintu kompostu (natūraliomis trąšomis), o su kenkėjais kovokite natūraliais būdais (jeigu kenkėjų nedaug, padės insekticidinių augalų: kiaulpienių, pomidorų, bulvių, didžiųjų ugniažolių, paprastųjų kraujažolių, nuoviras).

•  Nevalgykite žiedų, kurie auga šalia kelio ar parke (ypač jei jame vaikščioja daug šuniukų).

• Valgykite TIK žiedlapius, o ne piesteles ar kuokelius. Tik kai kuriais atvejais rekomenduojama valgyti dar neišsiskleidusius pumpurus, ar augalų mezgines su sėklomis.

•  Nevalgykite jei esate alergiški tam tikriems augalams.

• Gėlių žiedus derinkite su maistu. Žiedai neturi užgožti pagrindinio patiekalo skonio. Jų, į vieną lėkštę, patarčiau dėti vos keletą (mažiau nei 10% viso lėkštės tūrio).

• Kad žiedai kuo ilgiau išliktų švieži, juos laikykite šaldytuve ant drėgno popieriaus, ar medžiaginės skiautės.

DARŽE

Daržovių žiedai 
Ar žinojote, kad brokoliai, kalafiorai ir artišokai yra žiedai? Mes juos valgome kartais apie tai net nesusimąstydami! 

Prie daržo žiedų sąrašo prisijungia daugybė bastutinių, kryžmažiedžių augalų. Šiai šeimai priklauso apie 350 genčių ir apie 3000 rūšių. Šeimoje yra daržovių (ropė, griežtis, kopūstas, ridikas), aliejinių (rapsas, garstukas), prieskoninių (krienas), vaistinių, medingų, dekoratyvinių augalų... Žemiau išvardinsiu tik keletą populiariausių, bet turėkite omenyje, kad daugelio maistui vartojamų bastučių (lot. Brassica) žiedai taip pat gali būti valgomi.
 
Tiesa ta, kad beveik visų aromatinių žolelių ir daržovių žiedus valgyti yra saugu. Bet kaip ir visur gyvenime, net ir čia yra išimčių. NERAGAUKITE pomidorų, bulvių, paprikų, baklažanų, smidrų žiedų (nuo vieno žiedo gal ir nieko neatsitiks, bet didesni kiekiai yra nuodingi).
Dažniausiai maistui vartojami žiedkočiai ir pumpurai, bet galima valgyti ir jau prasiskleidusius žiedus. Tinka salotoms, troškiniams, garnyrams.
Brokolis (Brassica oleracea). Pumpurai ir jau prasiskleidę žiedai.
Broccoli
Artimo brokolio giminaičio kiniško kopūsto (Brassica chinensis) žiedaiBrassica chinensis
  • Garstukas (lot. Sinapis) ir bastutis (lot. Brassica). Bastutinių šeimos augalai. Sunku apibendrinti šiuos augalus, nes šiame bastutinių poklasyje yra labai daug augalų. Čia norėjau aptarti tik tuos, kuriuos liaudiškai mes pavadintume tiesiog garstyčiomis. Pavadinimas garstyčia taip pat taikomas šiems augalams: Sinapis alba (baltoji garstyčia), Brassica juncea (sareptinis bastutis arba indiška garstyčia), Brassica nigra (juodoji garstyčia), Brassica rupestris (rudoji garstyčia).
Maistui vartojamos ne tik sėklos, bet ir lapai, žiedkočiai, žiedai. Pikantiško skonio (kaip garstyčia). Tinka salotoms, troškiniams, garnyrui.
Kai kurie žmonės yra alergiški garstyčioms, todėl ragaukite atsargiai!
Garstukų (Sinapis) ir bastučių (Brassica) žiedai
sinapis_brassica
Gaivūs ir aromatingi žiedai. O raudonosios pupelės žiedai yra dar ir labai gražūs (puikiai atrodo lėkštėje). Tinka salotoms, sriuboms, padažams, pagardams.
Daržinė (Phaseolus vulgaris) ir raudonoji pupelė
Phaseolus
Viename augale yra vyriški ir moteriški žiedai. Vyriški - išauga tarsi šluota augalo viršunėje. Moteriški - burbuolės. Vyriškų žiedų žieduose galima valgyti dulkines (tą išsikišusią pailgos formos, tarsi ant plauko pakibusią, lazdelę). O jaunas burbuoles (moteriškus žiedus) galima valgyti nelukštentus su visais "plaukais". Vyriški žiedai gali būti vartojami sriuboms, padažams, salotoms gardinti. Moteriškus - galima valgyti žalius, kepti ant grotelių, troškinti. Valgyti vienus ar kaip garnyrą.
Paprastasis kukurūzas (Zea mays). Moteriški ir vyriški žiedai, augalo struktūra.
corn
Šie žiedai būna moteriški (iš kurių išauga daržovė) ir vyriški (gamina žiedadulkes). Tiek moteriški, tiek vyriški žiedai yra valgomi. Jei norite, kad jūsų daržo cukinijos užaugintų daržoves, maistui naudokite daugiau vyriškų žiedų, nei moteriškų. Dažniausiai juos kepa įdarytus bei gruzdintus traškioje tešloje. Bet taip pat galima naudoti troškiniams, daugiaryžiams, mėsos patiekalams gardinti ir puošti.
Nuotrauka iš Mountain Plover. Moteriški ir vyriški cukinijų žiedai. zucchini-blossom-male-female
Kaip ir lapai, žiedai taip pat gali būti valgomi. Skonis panašus į lapų (pikantiškas), tik švelnesnis. Naudokite šviežias salotoms, sumuštiniams, omletams gardinti ir dekoruoti.
Sėjamoji gražgarstė (Eruca sativa)
Arugula
Priklausomai nuo veislės, žiedai būna balti arba rausvi. Žiedų skonis kaip žirnių: gaivus, salstelėjęs. Žiedai traškūs. Idealiai tinka salotoms, garnyrui.
Jokiu būdu nevalgykite dekoratyvių žirnių veislių. Jų žiedai yra nuodingi!
Sėjamasis žirnis (Pisum selvaticum)
Pisum sativum
Paprastai valgomi dar neprasiskleidę artišokų žiedai. Valgomos dalys (dar vadinamos artišoko šerdimi): dalis žiedkočio, žiedsostis, apatinė taurėlapių (gležnesnė) dalis. Tuo tarpu pašalinti reikia visą viduriuką (žiedlapių užuomazgą), sumedėjusius išorinius taurėlapius bei viršutinę jų dalį. Pilnai prasiskleidęs artišoko žiedas nėra valgomas.
Ši daržovė itin paplitusi Viduržemio jūros regiono virtuvėje. Vartojami kaip konservai užkandžiui, dedami ant picos, į troškinius, kepami ant grotelių, įdaromi mėsa ar daržovėmis ir t.t.
Tikrasis artišokas (Cynara scolymus). Artišoko pumpuras ir jau prasiskleidęs žiedas.
Artichoke
Dideli ir gražūs žiedai. Juos galima įdaryti, troškinti, gruzdinti, dėti į salotas, sriubas, troškinius. Keptos ybiškės žiedų skonis kiek panašus į smidrų.
Valgomoji ybiškė (Abelmoschus esculentus)
Abelmoschus esculentus
Priklausomai nuo rūšies, žiedai gali būti rausvi, violetiniai, balti ar geltoni. Pikantiško ridikų skonio. Puikiai tinka salotoms, stiebelius galima troškinti (garnyrui).
Ridikų ir ridikėlių žiedai
Raphanus sativus
Žiedų, kaip ir lapų, skonis rūgštus. Vartojami kaip citrinos pakaitalas salotoms, padažams. Galima barstyti ant daržovių pyragų, picos.
Rūgštynė (Rumex acetosa)
Rumex acetosa


GREITAI:
SODE
III dalis: vaismedžių ir vaiskrūmių žiedai.
DARŽELYJE
IV dalis: valgomi žiedai darželyje.
PIEVOJE
V dalis: valgomi žiedai pievoje.

Laukite tęsinio! 

No comments:

 
Copyright 2009-2012 Išbandyti receptai. Powered by Blogger