February 16, 2014

Tortas su juodojo ir baltojo šokolado putėsiais (be miltų ir glitimo)Viską darykite tik su meile! Ir ne tik per Šv. Valentino dieną. Visada!!! Meilės juk niekada nebus per daug. Atvirkščiai, jos visada trūksta... Skubėdami, kartais pamirštame mylėti, pasakyti gerą žodį, nusišypsoti, suskaičiuoti iki trijų, prieš rėždami skaudžią repliką... Kasdienybė, rutina ir nuovargis, kartais padaro savo, ir taip, mes dažnai pamirštame mylėti ne tik šalia esančius, bet ir save... 

Nors daug kas Šv. Valentino dienos nemėgsta dėl jos per daug komercinės išraiškos, mums ši diena yra ypatinga. Niekučių pirkimo manijai mes tikrai esame abejingi, bet ši diena mus priverčia stabtelėti, anksčiau užmigdyti vaiką, susėsti ant kilimo (nes taip patogiau, o po ilgos darbo dienos nebesinori rymoti ant kietos kėdės), pasimėgauti taure vyno ir sveikais finger food užkandžiais. Šią dieną mintimis grįžtame atgal, į savo draugystės pradžią, vestuves, vaiko gimimą. Padėkojame sau ir likimui. Pasidžiaugiame, kad galime būti, svajoti ir mylėti kartu. Tai tarsi mažas didelis stebuklas!

O šiais metais šventės pabaigą pasaldinome įspūdingu tortu su šokoladiniais putėsiais. Jame naudojau net trijų rūšių šokoladą (juodąjį 70% kakavos, juodąjį su lazdyno riešutų kremu ir baltąjį)!!! Tortą sudaro lengvas torto pagrindas be glitimo (be miltų) ir oriniai, lengvai burnoje tirpstantys putėsiai. Valgydami šį tortą pajusite vanilės, kardamono ir lazdyno riešutų natas. Kas daugiau??? O TAIP, TIESA, šis tortas tiesiog NEREALUS!!!Tortas su juodojo ir baltojo šokolado putėsiais

Porcijos: maždaug 8
Kalorijos: apie 395 kcal/ porc.
Trukmė: apie 1 val. 30 min. gaminti + palikti per naktį, kad visiškai sustingtų
Ingredientai:
Pagrindui:
1 šaukštas sviesto
35 g juodojo šokolado (70%-80% kakavos),
2 nedideli kiaušiniai (arba 1 didelis),
1 šaukštas Muscovado cukraus
1/2 šaukštelio vanilės ekstrakto,
1/2 šaukšto kukurūzų krakmolo,
žiupsnelis druskos.

Juodojo šokolado putėsiams:
1 želatinos lapelis (2 g),
75 g juodojo šokolado (70% kakavos),
50 g juodojo ar pieniško šokolado su kreminiu lazdynų riešutų  įdaru (nenaudokite šokolado su riešutų gabaliukais, jei nerandate su kreminiu įdaru, tada naudokite paprastą juodąjį arba pienišką šokoladą),
60 ml nenugriebto pieno,
180 ml plakamosios grietinėlės.

Baltojo šokolado putėsiams:
60 ml nenugriebto pieno,
maždaug 6 kardamono sėklytės,
1 vanilės ankštis,
1 želatinos lapelis (2 g),
125 g baltojo šokolado,
180 ml plakamosios grietinėlės.

Tortą nuotraukoje gaminau, pakankamai siauroje, 17 cm skersmens išardomoje skardoje, todėl mano tortukas gavosi labai dailus ir aukštas. Turėkite omenyje, jei Jūsų skarda yra 20-22 cm skersmens, tortukas bus daug žemesnis. Tokiu atveju, ypač jei gaminate didesniam būriui svečių, dvigubai padidinkite tiek pagrindo, tiek abejų putėsių ingredientus.

Iškepkite pyrago pagrindą.
Orkaitę įkaitinkite iki 180 °C temperatūros. 
Kiaušinio trynius atskirkite nuo baltymų. Baltymus išplakite iki standžių putų su žiupsneliu druskos ir padėkite į šalį.
Atskirame inde, trynius išplakite su cukrumi, kol plakinys taps balkšvos spalvos.
Šokoladą ištirpinkite kartu su sviestu virš vandens vonelės ir sumaišykite su trynių ir cukraus plakiniu. Tada sudėkite baltymus ir labai atsargiai sumaišykite. 
Pabaigoje suberkite persijotą krakmolą ir dar kartą labai atsargiai išmaišykite.
Išardomos kepimo formos dugną išklokite kepimo popieriumi, šonus patepkite sviestu. Sukrėskite tešlą ir kepkite 10-12 minučių. Išimkite iš orkaitės ir skardos, nuo apačios nulupkite kepimo popierių ir atvėsinkite ant grotelių.

Pagaminkite baltojo šokolado putėsius (jiems pagaminti reikės šiek tiek daugiau laiko, nei juodojo šokolado putėsiams).
Vanilės ankštį perpjaukite pusiau (išilgai), išskobkite jos sėklytes. Taip pat išlukštenkite kardamono sėklytes. Vanilės ir kardamono sėklytes sumaišykite su pienu. Pieną užvirinkite, nuimkite nuo ugnies, uždenkite ir padėkite maždaug 30 min., kad pienas pritrauktų prieskonių aromato.
Želatiną užpilkite šaltu vandeniu, kad išbrinktų.
Šokoladą ištirpinkite virš vandens vonelės.
Pieną perkoškite per tankų sietelį, jį vėl šiek tiek pašildykite, kad galėtumėte ištirpinti želatiną. Taigi, piene ištirpinkite išbrinkusią želatiną (prieš tai želatiną šiek tiek nuspauskite, kad pašalintumėte vandens perteklių). 
Pieną su želatina sumaišykite su šokoladu ir gerai išmaišykite.
Išplakite grietinėlę, kol susidarys lengvi švelnūs kauburėliai (atsargiai, neperplakite).
Šokoladą atsargiai sumaišykite su plakta grietinėle. Putėsius padėkite šaltai, kad pradėtų stingti.


Pagaminkite juodojo šokolado putėsius.
Želatiną užpilkite šaltu vandeniu, kad išbrinktų.
Šokoladą (abejų rūšių) ištirpinkite virš vandens vonelės.
Pieną pašildykite (užvirinti nereikia) ir jame ištirpinkite išbrinkusią želatiną (prieš tai želatiną šiek tiek nuspauskite, kad pašalintumėte vandens perteklių).
Pieną su želatina sumaišykite su šokoladu ir gerai išmaišykite. 
Išplakite grietinėlę, kol susidarys lengvi švelnūs kauburėliai (atsargiai, neperplakite).
Šokoladą atsargiai sumaišykite su plakta grietinėle. Juodojo šokolado putėsius taip pat padėkite šaltai, kad pradėtų stingti.

Sumontuokite tortą.
Tam reikės arba išardomos (būtinai) kepimo skardos, arba specialaus konditerinio žiedo. Kad putėsiai nepriliptų prie metalo, ir po to išmontuojant nesusigadintų, skardos/žiedo vidinę pusę (t.y. kraštus) reikia iškloti kepimo popieriumi (bent jau aš taip dariau). Tiesiog išsikirpkite reikiamo pločio kepimo popieriaus juostą ir ją sviestu priklijuokite ant vidinės skardos/žiedo dalies. Tokiu būdu paruoštą tortuką tereikės ištraukti iš formos, o nuo pyrago krašto atsargiai nulupti prie putėsių prilipusį popierių. Paprastai jis labai gražiai nusilupa.
Dar vienas svarbus žingsnis yra tas, kad tik ką pagaminti putėsiai yra visiškai skysti. Skysta putėsių masė jokiu būdu dar nėra tinkama tortui montuoti. Skysta masė, susigertų į pyrago pagrindą, subėgtų į prie pyrago krašto esantį tarpelį ir galutinis rezultatas nebūtų labai gražus. Reikia palaukti, kol putėsiai atvės ir tik tada pradėti montuoti.
Putėsius tiek ant pyrago pagrindo, tiek baltojo šokolado putėsius ant juodojo šokolado putėsių, reikia pradėti krėsti tik tada, kai jie būna pakankamai stangrūs (maždaug kaip tiršta grietinė). O krėsdami antrą sluoksnį ant pirmojo, pirma įsitikinkite, kad pirmas sluoksnis jau yra pakankamai standus (kitaip sluoksniai susimaišys).
Aš paprastai šį tortą gaminu dieną anksčiau, o sumontuotą pyragą palieku stingti šaldytuve per naktį.
Skanaus! 


Receptas iš Béatrice Peltre knygos "La Tartine Gourmand" (p. 289)/Recipe from Béatrice Peltre book "La Tartine Gourmand" (p. 289)/Ricetta dal Béatrice Peltre libro "La Tartine Gourmand" (p. 289)
Grįžti į pradinį puslapį/Return to the main page/Ritorna alla pagina principale

10 comments:

Ruta said...

Dariau ši tortą mamos gimtadieniui iš padidintos normos (juodo šokolado sluoksnis x 2, balto x 1,6), bet aštuoniese suvalgėm visą, nes jis tikrai nerealus! Net sąžinė negraužia dėl suvartotų kalorijų :)

Renata said...

Malonu girdėti Rūta. O ką aš sakiau! Tikrai jis nerealus! Nors gali pasirodyti, kad jį pasigaminti sudėtinga, kai supranti kas ir kaip, sakyčiau, kad nėra taip sunku (gal tik pirmą kartą kiek ilgiau užtrunka)!

Tomas said...

Labai skanus tortas :)

Baking Secrets said...

Atrodo puikiai. Įsitraukiau į būsimų kepinių sąrašą!

Unknown said...

Ar galima Muscovado cukrų pakeisti ruduoju?

Renata said...

Taip, galima. Tiesiog Muscovado yra aromatingesnis už paprastą.

Unknown said...

Tokios gražios nuotraukos - pasaka! :)

Renata said...

Ačiū :)

Vilte said...

Per kiek laiko turi sustingti pilnai putesiai?

Vilte said...

Megiamiausias tortas! Aciu!

 
Copyright 2009-2012 Išbandyti receptai. Powered by Blogger